Domov se zvlášním režimem Nezdenice - Domov se zvláštním režimem

Kapacita služby domov se zvláštním režimem činí 27 klientů.

Náš domov doplňuje linii pobytových zařízení, které spravuje příspěvková organizace Sociální služby Uherské Hradiště, p.o. Štěpnická 1139, 686 06 Uherské Hradiště, IČ 092096. Naším zřizovatelem je Zlínský kraj se sídlem ve Zlíně, tř. T. Bati 21, 760 01 Zlín. Služby poskytujeme nepřetržitě každý den v roce v Domově pro seniory Nezdenice, se sídlem Nezdenice 233, PSČ 687 32. Domov se zvláštním režimem je součástí Domova pro seniory Nezdenice, který se skládá z velké hlavní budovy a přilehlého menší objektu, kterému říkáme Zámeček. Hlavní budova je tvořena komplexem čtyř navzájem chodbami propojených budov s bezbariérovým přístupem (i mimo budovy).

Domov se zvláštním režimem se nachází v budově „B“ ve třech podlažích. Prostředí plně odpovídá charakteru cílové skupiny klientů. Vstupní dveře každého podlaží jsou opatřeny komunikačním zařízením a vstup i odchod je možný po zadání kódu. Prostředí je přizpůsobeno potřebám a charakteru nemoci našich klientů (doprovází ji dezorientace, klienti jsou ohroženi blouděním i ve známém prostředí). Budova „B“ má 2 úniková schodiště. Vnitřní i vnější prostory jsou zrekonstruovány a navrženy v souladu a danými možnostmi a v době rekonstrukce platnými normami.

Ubytování je poskytováno 27 klientům ve 21 jednolůžkových a 3 dvoulůžkových pokojích. Na každém podlaží je 7 jednolůžkových pokojů a 1 dvoulůžkový pokoj. Součástí každého pokoje je umyvadlo, WC a bezbariérový sprchový kout. Všechny pokoje jsou vybaveny základním nábytkem (židle, stůl, polohovací elektrické lůžko, šatní skříň, uzamykatelný noční stolek s vysunovací jídelní deskou, křeslo pro seniora s odkládacím stolkem, polička), signalizačním zařízením pro komunikaci s personálem, přípojkou na televizi a internet, místním rozhlasem, EPS, klimatizací, nouzovým osvětlením. Podlahy i veškeré vybavení pokoje mají omyvatelné povrchy pro snadnou údržbu a dezinfekci. Pokoje lze dovybavit vlastními dekoračními předměty, aby si tak klienti mohli vytvořit prostředí, které bude odrážet jejich zvyklosti, aby se zde cítili příjemně. Klienti mohou mít vlastní elektrospotřebiče např. televizi, rádio, počítač, malou lednici, varnou konev.

Mimo přidělený pokoj může každý klient využívat také společné prostory:

  • centrální koupelny, v centrální koupelně v 1. patře je vana, umyvadlo a WC. Ostatní centrální koupelny jsou vybaveny sprchou, umyvadlem a WC.
  • společenské místnosti s televizí, s jídelnou a vybavenou kuchyňkou,
  • relaxační místnost, která je ve druhém podlaží.

Další společné prostory využívané pracovníky Domova se zvláštním režimem jsou:

  • pracovny pro personál - jsou vybaveny PC, telefonem, komunikačním zařízením typu pracovník - klient, nástěnkami, umyvadly, skříní na osobní dokumentaci klientů, hasicími přístroji.
  • sklady špinavého a čistého prádla,  
  • sklady zdravotnických prostředků a pomůcek,
  • sklad kompenzačních pomůcek,
  • WC a sprchy pro personál,
  • čistící místnosti s místnostmi na odpad,

Stěny na chodbách jsou opatřeny madly, nouzovým osvětlením, reproduktory pro vysílání rozhlasu a místního hlášení, nástěnkami.

Imobilním klientům pro transport a vykonání hygieny slouží koupací křesla, zvedací zařízení, sprchovací lůžka a sprchovací vozíky.

Prostory budovy „B“ se službou domov se zvláštním režimem jsou chráněny elektrickou požární signalizací a evakuačním rozhlasem. Vstupní prostory do této služby jsou ošetřeny elektrickým zabezpečovacím systémem na kód. Veřejné prostory jsou chráněny kamerovým systémem.

Domov se zvláštním režimem má svou vlastní zahradu s altánkem. Vstup do zahrady je možný z 1. podlaží.

Služba Domova se zvláštním režimem úzce navazuje na služby poskytované v Domově pro seniory a využívá společných prostor zařízení (ordinaci lékaře, pracovnu všeobecných sester, kanceláře, sklady, místnost pro bohoslužby, relaxační místnost, kuřárnu pro klienty, společenskou místnost, místnost individuálních potřeb, aktivizační místnost s knihovnou, vestibul, schodiště, chodby a výtahy). Hlavní budova má vlastní kuchyň, prádelnu, plynové kotelny a solární systém, které jsou určeny pro obě služby.

Domov se zvláštním režimem je součástí Domova pro seniory Nezdenice a leží na úpatí Bílých Karpat, je umístěn v příjemném a klidném prostředí, v menší obci Nezdenice, která má asi 800 obyvatel. Obec Nezdenice je známá především svým pramenem sirovodíkové kyselky, jejíž lázeňská historie je starší než v blízkých Luhačovicích. Klienti mohou v doprovodu rodiny nebo osoby blízké navštívit tento pramen. Veřejné služby pro klienty tvoří pošta, lékárna, knihovna, obchod se smíšeným zbožím, nacházející se v bezprostřední blízkosti zařízení. V této malé obci se také nachází koupaliště, nově vybudovaná sportovní hala a fotbalové hřiště. Venkovní prostředí Domova se zvláštním režimem tvoří přírodní park s altánkem a je upraveno tak, aby bylo pro klienty přístupné po celý rok. 

Zařízení dále spolupracuje s Obecním úřadem Nezdenice, MěÚ Uherský Brod, Úřady práce ČR, Česká správa sociálního zabezpečení Praha, Okresními soudy ČR, Policií ČR, zdravotními pojišťovnami, Českou poštou.

Dobrá dostupnost je i na autobusovou a vlakovou dopravu.

V zařízení je k dispozici společenská místnost, kterou lze využít pro rodinné oslavy a jiné rodinné akce (cena za pronájem dle platného Sazebníku fakultativních činností). Pro klienty i návštěvy je k dispozici parkoviště pro osobní vozidla.

Do Domova se zvláštním režimem také dochází externí kadeřnice a pedikérka a poskytují své služby klientům na jejich pokojích (protože se jedná o externí pracovnice, nedokážeme tyto služby garantovat). Zpravidla 1x za 14 dnů se koná v kapli zařízení římskokatolická bohoslužba.

Součástí zařízení je ubytovací objekt Zámeček, který se nachází před hlavní budovou. Jedná se o samostatnou budovu, která není propojena s hlavní částí budovy. V přízemí se nachází bufet, který má svůj vlastní vstup i pro veřejnost. Zde si lze zakoupit pečivo, mléčné výrobky, nápoje, drogerii, a další pochutiny a potřeby. Výhodou je možnost posezení u kávy přímo v bufetu a za hezkého počasí posezení venku před Zámečkem. Bufet má vlastní WC. 

Zařízení má k dispozici služební auto -  Volkswagen Caddy pro přepravu 7 osob. Služební auto mohou klienti využívat v rámci nabízené fakultativní služby.