mail home

Domov se zvláštním režimem Uherské Hradiště - O domově

DOMOV SE ZVLÁŠTNÍM REŽIMEM

Domov se zvláštním režimem je pobytová sociální služba pro seniory, kteří trpí Alzheimerovou chorobou a jinými typy demencí s ohledem na jejich individuální a specifické potřeby prostřednictvím kvalifikovaného personálu v zařízení Zlínského kraje, která vznikla 1. 5. 2018.

Kapacita zařízení je 32 míst (11 dvoulůžkových pokojů, 10 jednolůžkových pokojů). 

Domov se zvláštním režimem je součástí Domova pro seniory Uherské Hradiště a nachází se ve třetím podlaží.

Vzhledem k naší cílové skupině uživatelů jde o uzavřený prostor, vstupní dveře jsou uzamčeny.

Pro vstup i odchod slouží signalizační zařízení. Vytvoření chráněného prostředí považujeme vzhledem k charakteru nemoci našich uživatelů (doprovází ji dezorientace, uživatelé jsou ohroženi blouděním i ve známém prostředí) za nezbytné.

Domov je zcela bezbariérový a patří k němu velká oplocená zahrada.

Domov pro seniory včetně domova se zvláštním režimem se skládá ze dvou budov, vzájemně propojených krčkem:

  • V první dvoupodlažní budově se v přízemí nachází vrátnice, společná jídelna, stravovací provoz včetně zázemí kuchyně, kanceláře sociálních pracovníků a dílna údržby. V prvním patře jsou kanceláře vedení domova, vedoucí sestry a účetní domova.

  • Druhá budova – ubytovací část, je pětipodlažní. Na každém patře jsou společné koupelny, zvlášť pro muže a ženy a čajové kuchyňky s lednicemi. Dále se zde nachází v přízemí ordinace praktického lékaře. V budově jsou dva výtahy – osobní a lůžkový výtah. Jeden osobní výtah byl zrušen a místo něj vybudováno evakuační schodiště. Boční vstup do domova je opatřen rampou pro uživatele, pohybující se pomocí invalidních vozíků. Taktéž i vstupy na zahradu domova, celé zařízení je bezbariérové. V prostorách zahrady je ke spojovacímu krčku přistavena víceúčelová kulturně-společenská místnost a v zadním traktu pozemku je prádelna domova. V předním traktu zahrady se nachází altán a pergola s posezením v letních měsících. Dále jsou zde místnosti vyčleněné pro poskytování komunálních služeb (kadeřnice, pedikérka) a prostory vyhrazené pro rehabilitaci, ergoterapii, malé společenské místnosti s televizí a velký společenský sál.

  • Uživatelé domova se zvláštním režimem jsou ubytováni v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích (nástup nového uživatele je vždy na dvoulůžkový pokoj). Pokoje jsou vybaveny elektricky polohovatelnými lůžky, nočními stolky se sklopnou výškově nastavitelnou jídelní deskou, masivním stolem a komodou. V předsíni jsou šatní skříně. Ke každému lůžku je přivedeno dorozumívací zařízení sloužící pro přivolání personálu, ke komunikaci s personálem a pro příchozí telefonní hovory. Je zde rovněž místnost pro volnočasové aktivity.

Kde nás najdete